12/07/2025
Hovorí sa to najlepšie nakoniec a nebolo to inak ani v našom tábore.
Posledný deň sme navštívili Kammerhof, Múzeum v Banskej Štiavnici. Kammerhof je najrozsiahlejší historický stavebný komplex v meste. V budove už v 16. storočí sídlila Banská správa na čele s komorským grófom. Keď prejdete hlavnou bránou dnu, ocitnete sa v prekrásnom vnútrobloku. Toto miesto má aj významné geografické umiestnenie, pretože ním prechádza nultý poludník. Jednou nohou ste na západnej a druhou na východnej pologuli.
Naša návšteva bola rozdelená na dve časti. V prvej časti sme prešli banskou expozíciou, okrem systémov ťažby sme sa niečo dozvedeli aj o živote baníkov a panovníka. Pred prehliadkou sme dostali letáčik so zaujímavosťami a úlohami a počas prehliadky sme ich plnili. Na nádvorí sme si hovorili aj o ekológii. V druhej časti sme zamierili k dielničke. Tu môžete vyskúšať rôznorodé remeslá či ručné práce. My sme mali možnosť skúsiť výrobu smaltovaného šperku - prívesku. Smaltovanie je proces povrchovej úpravy, pri ktorom sa na kov nanáša tenká vrstva skla. Sklenený prášok sa pri zahriatí na vysoké teploty topí a spája s kovovým povrchom. Hruď každého dieťaťa zdobil krásny, farebný vlastnoručne vyrobený prívesok či už to bola mačka, koník, srdiečko, kruh alebo vážka. Počas druhej aktivity sme sa stali naozajstnými zlatokopmi a zlatokopkami. Ale len v tom najlepšom význame. Ryžovali sme zlato. Na miske sme pomocou vody a piesku oddeľovali zlaté kúsočky. Využívali sme fyziku, pretože zlato medzi pieskovými zrnkami klesá vďaka tomu, že je ťažšie, nadol. Nakoniec každý získal osvedčenie a stal sa majiteľom vlastnoručne vyryžovanej zlatinky. Cestou k autobusu sme sa v historickom centre zastavili na zmrzlinu a vychutnávali si slnečné lúče.
V reštaurácii Adub nás čakal skvelý obed - vývar, pečené kuracie stehienko a sladká bodka v podobe koláča.
Myslím, že tento týždeň bol zážitkom nielen pre deti, ale aj pre nás, táborových vedúcich. Navštívili sme krásne miesta, spoznali sa všetci navzájom. Chceli by sme sa poďakovať reštaurácii Adub, že nám každý deň naplnili hladné brušká, pánovi šoférovi autobusu za jeho trpezlivosť a v neposlednom rade Vám, rodičom, že ste nám zverili svoje deti.
Prajeme Vám krásny zvyšok prázdnin a s niektorými sa vidíme budúci týždeň. Už balíme na Oravu.