17/08/2022
După logodnă, urmează nunta - "hatuna", care este formată dintr-o serie de etape. Despre "erusin", adică logodna propriu-zisă, am vorbit ieri, dar nu este tocmai prima etapă.
Se începe cu "kabalat panim", adică primirea oaspeților. În comunitățile mai stricte, se organizează două recepții separate, pentru bărbați și pentru femei, însă în majoritatea cazurilor, nu se face această separare. În această etapă, cei doi miri nu sunt încă împreună, ei de fapt nu trebuie să se vadă deloc timp de o săptămână înainte de nuntă!
Mireasa este așezată pe un scaun frumos ornamentat, ca un tron, și primește felicitările și binecuvântările oaspeților. Între timp, mirele se află într-o altă încăpere, alături de rabin și câțiva martori, și semnează contractul de căsătorie, "ketuba", prin care mirele se obligă să aibă grijă de soția lui în toate privințele.
Apoi, mirele este însoțit către mireasă și urmează etapa numită "bedeken" (un termen în idiș, adică ceremonia vălului. Acest obicei datează din vremuri biblice, când Rebeca și-a acoperit fața cu un văl înainte să se mărite cu Isac.
Cuplul este gata să meargă sub "hupa", un baldachin susținut de patru stâlpi. Acesta poate fi un simplu "talit" (șalul de rugăciune) sau poate fi bogat ornamentat, după cm dorește familia. Este considerat primul cămin (acoperământ) al noii familii.
Aici, sub "hupa", se desfășoară ceremonia de "erusin", urmată de citirea contractului ("ketuba"). La final, documentul este înmânat miresei.
Ultima parte din ceremonie se numește "nisuin", și este căsătoria propriu-zisă. Se recită "Cele Șapte Binecuvântări" ("Șeva Brahot") și, la final, mirele sparge cu piciorul un pahar de sticlă. Acest gest vine în amintirea distrugerii Templului, căci în orice sărbătoare există un moment de tristețe, și în orice perioadă tristă există un moment de speranță!
Cu aceasta, ceremonia de căsătorie s-a încheiat și urmează etapa numită "ihud", despre care vom vorbi mâine! 😉