30/09/2018
CAFE QUEEN POŻEGNANIE – WRZESIEŃ 2018
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że kawiarnia Cafe Queen, która powstała 30.09.1994 roku, organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych, mamy nadzieję, że ważnych nie tylko dla niej, umarła 30.09.2018 roku. Wszystkim, którzy ją lubili i pamiętają dziękujemy za życzliwość a Tych, których czymkolwiek uraziliśmy prosimy o wyrozumiałość i wybaczenie.
Kawiarnia służyła lokalnemu społeczeństwu przez okres 24 lat. Jest rówieśniczka deptaka i sprawowania urzędu burmistrza przez Grzegorza Benedykcińskiego.
Przez cały okres swojego życia staraliśmy się tworzyć to miejsce jako przyjazne Gościom i sztuce. To tu odbywało się dużo imprez kulturalno rozrywkowych, które powstały dzięki kreatywności właściciela Krzysztofa Urtate. To tu, wystąpili znani artyści polscy i zagraniczni – Hanka Bielicka, Ula Blaszyńska, Marysia Głuchowska, Danuta Morel, Lidia Stanisławska, siostry Rajfer, Krzysztof Krawczyk, Ryszard Rynkowski, Stefan Friedman, Krzysztof Piasecki, Bohdan Łazuka, Tadeusz Ross, Andrzej Rybiński, Robert Tyc, Henryk Rajfer, Bogdan „Bohun” Lewandowski, Jacek Rudnicki oraz zespoły Smokie, VOX, Alice i Old Faces. To tu, braliście Państwo udział w spotkaniach ze znakomitymi reżyserami – Konstantym Ciciszwilim, Aleksandrem Dembskim, Feridunem Erolem i Krzysztofem Krauze. To tu, spotykaliście Państwo na kawie znanych i wielkich aktorów – Andrzeja Łapickiego, Ignacego Gogolewskiego, Jana Nowickiego, Andrzeja Chyrę, Henryka Boukołowskiego, Magdę Teresę Wójcik. To tu, powstał film telewizyjny, promujący Grodzisk Mazowiecki, bez żadnego finansowego zaangażowania ze strony miasta. Film nosi tytuł „Kocham Cię Jak Irlandię” i można go obejrzeć na YouTube. To tu, w Cafe Queen, podczas wizyty w Grodzisku Mazowieckim, następca tronu Danii, książę Fryderyk, otrzymał w prezencie, od właściciela kawiarni i okolicznych placówek handlowych, obraz z dedykacją. To w Cafe Queen gościł i spotykał się z mieszkańcami Grodziska Mazowieckiego urzędujący Prezydent RP Pan Aleksander Kwaśniewski. To Cafe Queen po raz pierwszy zorganizowała w Grodzisku Mazowieckim Jarmark Produktów Regionalnych. To tu, kilkakrotnie wybierali Państwo Miss Radia Bogoria oraz nagradzali uczestników konkursu piosenki „Śpiewać Każdy Może” To tu, narodziła się idea i organizacja Ulicznej Wystawy Malarstwa, w trakcie której oryginały prac, tak znanych artystów jak: Hanna Bakuła, Leszek „Maestro” Żegalski, Joanna Sierko-Filipowska, Ewa Lazar i Dawid Mildner wisiały przez dwa tygodnie na ulicy 11 listopada. Spotykaliście się Państwo z artystami i nikt nie zniszczył żadnego z ich dzieł, chociaż niektóre budziły dużo emocji. To tu, powstało wiele pomysłów na wydarzenia jak – koncerty: „Bohun dzisiaj Cię wspominamy”, „Vlodi nie jesteś sam dzisiaj gramy dla Ciebie”, „Szanujmy Wspomnienia” czy mniejsze, na których żegnaliśmy się z duchami znanych i barwnych postaci naszego miasta - „Bohuna”, „Chlorka” i „Szczoty”. To tu, odbyła się akcja zbiórki pieniędzy dla powodzian w 1997 roku. W jeden dzień, razem z artystami i pracownikami radia Bogoria zebraliśmy blisko 17 000 zł. To tu, powstała idea organizacji cyklu imprez pod wspólnym tytułem Grodziskie Wieczory z Kulturą Mniejszości Narodowych. Każdego tygodnia, w weekendy, mogliście Państwo przyjść i wziąć udział w zabawie karaoke lub posłuchać przepięknych piosenek, w wykonaniu zaproszonych artystów. Dziękuję za współpracę w tym zakresie: Uli Blaszyńskiej, Danucie Morel, Marysi Głuchowskiej, Hannie Chmielewskiej, Romualdowi Gizdoniowi, Jasiowi Stasiowi, Joannie Morea, Mikołajowi i Liliannie Pańkowskim, Januszowi Sapińskiemu, Ewie Dubis, Fainie Nikolas, Saszy Maksimow, Wojtkowi Jarzyńskiemu, Zbyszkowi Sękulskiemu, Bogdanowi Wiśniewskiemu, Zdzisławowi Marzęckiemu, Bogdanowi Walaskowi, DJ-om Grzegorzowi Skoniecznemu, Grzegorzowi Buliczowi, Leszkowi Szulawskiemu i Sylwkowi Krawczykowi, Mirkowi i Ani Sajak, Kamili Dolocie, Uli i Dorocie Bartosiewicz, Robertowi i Krystianowi Borysewiczom. Te działania, zostały zauważone przez pomysłodawcę akcji Żyj Kolorowo, artystę Wojtka Manna. Uhonorował on Cafe Queen tabliczką Żyj Kolorowo, w maju 2013 roku. Być może, tylko ta tabliczka, od 30 września 2018 roku,
będzie Państwu przypominała miejsce, gdzie w latach 1994 do 2018 roku istniała Cafe Queen.
„Za oknem szaro, smutno, a jeszcze przed miesiącem, wesoło, zieleń, słońce...naprawdę żal.
To tak, jak gdyby Ktoś najdroższy, nagle odszedł i zabrał radość, uśmiech, a zostawił łzy.”
Czujemy się dokładnie tak, jak napisał w jednej z piosenek Emanuel Szlechter.