19/09/2020
Przyszedł czas i na nasze podsumowanie najważniejszego jak do tej pory wydarzenia w historii rozwoju kultury debaty w Białymstoku - XIV Mistrzostwa Polski Debat Parlamentarnych.
W ubiegły weekend Białystok miał okazję być po raz pierwszy w historii miastem-gospodarzem największego polskiego turnieju debat. Przypadł nam rok wyjątkowo trudny - przez sytuację pandemiczną zmuszeni byliśmy przenieść wydarzenie o dwa miesiące, mieliśmy wiele problemów ze zorganizowaniem odpowiedniej liczby noclegów czy sal, a niepewna atmosfera spowodowała szereg rezygnacji. Niemniej jednak - udało się! Mistrzostwa Polski przebiegły wyjątkowo dobrze i jesteśmy pewni że jeszcze wiele lat będziemy wspominać tą radość z możliwości ugoszczenia debatanckiej społeczności w naszym mieście i pokazania jej, że niezależnie od wielu realnych i wyimaginowanych barier związanych z działalnością w Białymstoku, każdy jest w stanie stworzyć w swoim mieście żywą wspólnotę pomagającą młodym ludziom kształcić najważniejsze umiejętności 21-wieku. Chcemy widzieć Mistrzostwa Polski jako piękne zwieńczenie naszej czteroletniej działalności w trakcie której udało nam się zmienić krajobraz tego miasta i dać białostockie młodzieży to czego jeszcze nie mieli. Każdy kto śledził naszą działalność wie że nie brakowało ludzi oraz instytucji rzucających nam kłody pod nogi, więc tym bardziej chcemy krótko podziękować tym którzy pomogli nam w organizacji tego wielkiego wydarzenia. Dziękujemy Województwo Podlaskie za pomoc finansową oraz honorowy patronat Pana Marszałka Artura Kosickiego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za honorowy patronat, Uniwersytet w Białymstoku za udostępnienie sal oraz honorowy patronat, Nativated za zasponsorowanie nagród wyjątkowo dobrze dostosowanych do zainteresowań naszych uczestników i uczestniczek, Bestrada Pub za zorganizowanie fenomenalnej imprezy i Apartamenty City za wsparcie nas po raz kolejny miejscami noclegowymi. Jesteśmy też wdzięczni TVP3 Białystok (Piotr Pliszka) oraz Polskie Radio Białystok (Ola Sadokierska) za ciepłe i profesjonalne relacje z wydarzenia. Nic z tego nie byłoby możliwe gdyby nie długoletnie wsparcie Fundacji Polska Debatuje i jej zmieniających się zespołów, dziękujemy Konrad Kiljan za wzorową współpracę.
Nic nie cieszy jednak tak mocno jak sukcesy naszych reprezentantów! Z wielką radością możemy powiedzieć że niemalże wszystkie zespoły z naszymi klubowiczami w składzie znalazły się w fazie pucharowej - czyli wśród kilkudziesięciu najlepszych polskich mówców i mówczyń.
Najlepszym zespołem w Polsce po sześciu rundach zasadniczych okazała się nasza para Mateusz Walczuk i Karol Janiuk. Panowie zrobili fenomenalny wynik 15 punktów, a później stoczyli zacięty bój, odpadając w półfinale. Zarówno Mateusz jak i Karol zbrejkowali już na poprzedniej edycji MPDP (debatując w innych parach), ale topowanie taba to coś do czego było im wtedy bardzo daleko. Progres jest imponujący!
W fazie pucharowej znalazły się też 4 inne zespoły z naszymi obecnymi bądź byłymi klubowiczami. Na 8 miejscu z 12 punktami zameldowały się Ola Stachurska i Monika Zimnoch, które swój występ zakończyły na ćwierćfinale. To osiągnięcie wymaga jednak szerszego komentarza, bo współpraca Oli i Moniki jest najlepszym przykładem tego co jest ważne dla społeczności naszego Klubu Debat. Monika - mając zaledwie 15 lat - została najmłodszą osobą debatującą w fazie pucharowej, a jej staż debatancki to zaledwie kilka turniejów. Kiedy rok temu odbywało się MPDP, Monika jeszcze nie wiedziała co to debaty. Z drugiej strony, Ola to jedna z osób związanych z Klubem najdłużej, która już rok temu z sukcesami debatowała w fazie pucharowej MPDP. Życzymy wszystkim budowania takich klubów debat, gdzie takie między-pokoleniowe współprace są codziennością!
Z 10 miejsca na 11 punktach zbrejkowali Przemek Sochoń i Paweł Miłkowskii, którzy później szturmem wzięli ćwierćfinał i odpadli w debacie półfinałowej. Sukces chłopaków jest tym większy, że nie mieli oni szczęścia w losowaniach i w rundach zasadniczych spotkali (i wygrali!) właściwie wszystkie najmocniejsze zespoły. Dodatkowo - Paweł i Przemek znaleźli się w czołowej dziesiątce indywidualnej klasyfikacji mówców i mówczyń. A ich historię znają już chyba wszyscy - Paweł w debatach znalazł się w końcu poprzedniego sezonu i od tej pory nie opuszczał finałów/półfinałów żadnego z turniejów, na których debatował. To było jego pierwsze MPDP. Rok temu Przemek przeszedł do historii jako połowa jedynego zespołu novice debatującego w fazie pucharowej, a teraz udało mu się powiększyć swój dorobek mimo przeprowadzki za granicę i ograniczonej możliwości treningu. Jest moc!
Do półfinału udało się dostać również naszemu byłemu członkowi Grzegorz Zińczuk (obecnie KDP UJ), który w parze z Maciej Gutowski rundy zasadnicze kończyli na 5 miejscu i 13 punktach, a w wielkim finale znalazł się też jeden z pierwszych białostockich debatantów Maciej Lulewicz (obecnie KDP UJ), który w parze z Paweł Sieprawski zbrejkowali z 6 miejsca, a później weszli do finału. Maciek został też drugim najlepszym mówcą w Polsce.
Tradycyjnie sukcesy były też po stronie sędziowskiej - Ala Owdziej funkcje organizatorskie łączyła z sędziowaniem wszystkich rund i dumnym reprezentowaniem nas w CA-teamie, który wymyślił fenomenalne tematy (ptaszki ćwierkają, że półfinał o "paskudnym Zachodzie" to jej robota !