25/05/2026
A biofurmint és más történetek 🙂
A lenti fotóval kapcsolatban, amin a biofurmintunk látható a Korma-dűlőben, május végén, mi 3 reakciót valószínűsítünk:
1. De szép! (Ezzel egyet tudunk érteni 😊)
2. Mivel bioültetvény, Szabolcs vörös herét vetett a sorok közé –
Ügyes! Aszályos időkben nemcsak takarja a talajt, de a vörös here jó nitrogénmegkötő képességgel is rendelkezik.
3. Ez a sorköz gondozatlan, ráférne már egy kaszálás (extrémebbek szerint kapálás)!
És hogy mit gondolunk mi?
1. Igen, szerintünk is szép! Nemcsak a sorköz, de a biofurmint is eddig ügyesen veszi az évjárati akadályokat.
2. Nem, nem mi vetettük a szép, színes vörös herét, ő választott minket. Gyaníthatóan nem függetlenül attól, hogy a ’mindent vivő’ kemikáliákat kitiltottuk ebből a dűlőből (is).
3. Ami pedig a látszólagos gondozatlanságot illeti: szerintünk a természet rendje más, mint a mi szögegyenesre vágott, élére állított, geometrikus és monokultúrás kerti rendünk. Hullámzó, hálózatos, sokféle – biodiverz, ahogy a tudomány mondja.
6 éve kísérletezünk a bioműveléssel, 4 éve már 14 hektár ültetvényt gondozunk felszívódó, szintetikus vegyszerek nélkül a Paphegy-, a Korma- és az Alsó-Markó-dűlőben. Miért?
Egyrészt azért, mert egyetértünk azzal a ma már szerencsére egyre többek által osztott felelősségérzettel, hogy ezt a bolygót legalább olyan állapotban szeretnénk továbbadni, amilyenben kaptuk. Hiszünk az ökoszisztéma évmilliók alatt kikísérletezett okosságában: a rendszerben mindenkinek szabott helye, mindennek racionális oka van. Ennek a rendszernek vagyunk mi is, sokszor sajnos teljesen irracionális tagjai.
Aztán azért is, mert nem akarunk olyan vegyszerekkel permetezni, amelyekből csupán 1,5 dl szükséges 1 hektárra (és utána kő-kövön nem marad), vagy olyan, minden élő szervezetet pusztító hatóanyaggal, amelynek a csomagolásán is feltüntetik, hogy bizonyos mértékben rákkeltő. A narancsolaj például mennyivel jobb választás! Nem kell aggódni amiatt, hogy a traktor ablakai hermetikusan zárnak-e, nyugodtan belengedezhet egy kis gyümölcsillat 😊.
És egyáltalán nem utolsó sorban azért, mert hisszük, hogy az ilyen módon gondozott tőkéken terem autentikus, határozott karakterű, gazdag ízű szőlő, amiből aztán izgalmas, egyedi, sokízű borokat tudunk készíteni. És ezért csináljuk ezt az egészet🙂.