20/07/2021
Co se to děje v Kochánkách?
„Už jste to slyšeli ? V Kochánkách na hřišti se dějí věci!
Majiteli objektu ruplo v bedně a ruší všechno, co mu přijde pod ruku!!! Dětské hřiště, pergolu, zámkovou dlažbu vykopal, no prostě blázinec…. Proč to, proboha, dělá? Co mu ti okolo udělali,
že se takhle mstí?“
Opravdu je to takhle jednoduché? Opravdu je to jen zkratkovité jednání zhrzeného podnikatele?
Jak to tedy všechno začalo…
Dlouhá léta jsem jako mnohý idealista podporoval absolutně bezvýznamný klub místního fotbalu. Vybudoval jsem jim zázemí, které nám záviděli nejen lidé z okolních vesnic, ale i návštěvníci z mnoha míst České republiky a Slovenska, kteří přijeli na zápasy dětí, které jsem mimochodem s p. Kocourkem dal dohromady já, no prostě idealista.
Nemá smysl dopočítávat se částky, kterou jsem věnoval partě lidí, kteří často měli plno řečí, když měli zaplatit byť i členský příspěvek Sokolu, natož aby sami z vlastní kapsy něco obětovali na oltář jejich velké lásky, fotbalu. Ale kritikou mé osoby nešetřili nikdy a rozdávali plnými doušky.
Nějakou dobu se to dá vydržet, ale když po několikaletých rozepřích s lidmi, které ani nemá smysl jmenovat, protože jsou nevýznamní z hlediska historie obce, jsem si řekl DOST!
Nemá další smysl pro tyhle lidi dělat cokoliv, protože oni si naopak myslí, že je povinnost neustále jim ustupovat a skákat jak si písknou.
Protože provoz restaurace více než tři roky ignorovali a bojkotovali, rozhodl jsem se, že tedy restauraci zruším, aniž bych komukoliv cokoliv vyčítal. Chodíte jinam? Tak choďte, je to vaše právo, které vám rozhodně nebudu vymlouvat. Změna obsahu podnikatelské činnosti objektu spočívala v přestavbě objektu na bytový dům pro seniory. Tedy na smysluplnější činnost, která by mne a mé zaměstnance těšila, stejně jako restaurace na počátku. Mohla by nás uspokojovat a přinášet něco i jiným lidem, a to po dobu delší než tři, čtyři měsíce v roce.
Nehledě na to, že mám zaměstnance a ti mají rodiny a musí je živit.
No, a pak se začaly dít věci… Okamžitá návštěva paní starostky se zástupcem fotbalistů a plná ústa příslibů spolupráce z obou stran. No tak super! Tak tu agónii ještě o rok protáhneme... Co bych pro občany, zvlášť ty fotbalové, neudělal.
A výsledek? V podstatě jsem jim akorát poskytl čas na to, aby si vybudovali ve spolupráci se starostkou kiosek na hřišti, ze kterého dnes prodávají pivo a buřty pražáci, které chytře dohodil pan Pokorný a fotbal z toho má zase prd. Prostě tohle jsou fotbalisti. Ale když dostali od obce peníze na kiosek a rozhodli se podnikat, měli by aspoň získat nějaké nájemné. Nebo nějakým jiným způsobem zhodnocovat svou investici, pořízenou z peněz daňových popltníků.Tak se aspoň chová řádný hospodář. Proč jim má obec přispívat na to, aby si někdo třetí peníze odvezl a ještě amortizoval investici?
Vrátím se zpět k provozu restaurace...
Tak jsem podal na stavební úřad požadavek na přestavbu budovy na bytový dům se třinácti byty, ve kterých budou bydlet senioři, kteří již potřebují alespoň částečnou péči. Bytový dům. Jediný termín, který stavební zákon zná pro budovu tohoto typu.
To Vám bylo křiku jako kdysi ve „staré“ škole!
Najednou se semkli všichni, kteří nedovolí, abych „jejich“ restauraci zavřel, vždyť to si nesmím dovolit!
Z domu pro seniory udělali v tom lepším případě „panelák“, ale bylo to málo úderné tak začli šířit fámu, že to bude azylový dům pro nepřízpusobivé. A o ten v žádném případě nestojí a tažení proti zlému podnikateli, který Kochánkám jen škodí, mohlo začít. Prostě klasika… pomluvy, lži a intriky spolu s podrazy.
Přesto všechno jsem jim ještě dovolil udělat změny elektrických rozvodů a vody ve fotbalových kabinách, jak po mne žádali. Ale když mne pak banka vyzvala, abych změnil charakter věcného břemene přístupu k budově, kvůli zástavě budovy proti úvěru, nechali mne 14 dní čekat a na poslední chvíli mi sdělili, že mi nic nepodepíší. Protože nebudou podporovat mé podnikatelské aktivity! (tohle si zapamatujte )
Považte, přesto, že pro ně samotné to nemá vůbec žádné dopady na jejich užívání kabin!!!protože mají věcné břemeno užívání kabin po dobu trvání TJ SOKOL Kochánky. Jasný, ne?
A to proč? Protože paní starostka teď vede ligu spravedlivých proti mé osobě a firmě. Najednou jsou peníze pro fotbalisty, o kterých se často vyjadřovala s neskrývaným despektem. Najednou jsou peníze na všechno. Jsou peníze na zábradlí, na sítě za branami, na časomíru…. A nezapomeňme na kiosek, protože takhle MY tu hospodu podporujeme! A to málo , co můžeme, mu aspoň sebereme, protože MY si můžeme podnikat sami!
Bratru investice za statisíce. Tak snad se takhle štědře budou sponzorovat i jiné spolky, protože dneska mají fotbalisté v Kochánkách na růžích ustláno. Taky se jejich, často velmi kritický pohled na paní starostku, rázem otočil o 180º. Proč ne, teď jim přeje a finance jim plynou.
Přitom to není tak dávno, kdy na jejich požadavek o proplacení závlahového systému, jim dala jen cca polovinu potřebných peněz. Tenkrát „nebylo možno“. A taky tenkrát nebyla moc v „kurzu“ 🙂.
A to byl důvod, proč přišli za mnou s nabídkou prodeje jejich pozemku, který jsem měl pronajatý na 100 ! let, takže jsem jej absolutně nepotřeboval vlastnit. Ale výhodné nabídky se neodmítají. A navíc, když vám někdo nabídne nemovitost sám, a za cenu, která je příznivá, tak asi neodmítnete. Jenže představte si, že po roce za vámi přijdou s požadavkem jakéhosi doplatku, protože jim paní starostka vysvětlila, že to bylo za málo peněz a že byste jim měli ještě „něco“ (co?) doplatit. Takže i když víte, že vás budou pomlouvat, takovou hloupost nemůžete udělat. A hned je na světě informace, že jste je převezl. Ale nikdo už neřeší, jestli to nebyla jejich blbost, když za mnou přišli sami s nabídkou jejich ceny? Odpovíte si asi sami…
Podobně to bylo i se studnou, kterou jsem měl na pozemku, ze které čerpali vodu na závlahu hřiště. Protože jsem se nechtěl dohadovat s někým, kdo nedokáže pochopit základní vlastnická práva a tvrdí, že něco na cizím pozemku je jeho, daroval jsem studnu obci. Bohužel jsem nevěděl, jak bude obec v blízké budoucnosti jednat se mnou.
Kapitola park Františka Šťastného:
Takže, zatímco peníze pro fotbalisty jsou, na příspěvek na provoz Parku Františka Šťastného jaksi nevybylo. Důvod? Obec nemůže „podporovat mé podnikatelské aktivity“. Všimněte si stejné formulace jako u Sokola.
Docela zajímavé, když během posledních 4-5 let nebyl s příspěvkem žádný problém, a to bylo stejné zastupitelstvo a stejný provozovatel parku. Přitom na stránkách obce se tím samým projektem- Parkem F.Š. obec sama prezentuje.
Nebo existuje třeba jiný důvod.
Je potřeba se starat o nový kochánecký park z dotačních peněz, na které si obec sáhla i za cenu, že v podstatě vykradla myšlenku Parku Františka Šťastného a do svého nového parku umístila artefakt plechové garáže, kterou spojila se jménem Františka Šťastného. „Údajně tam žil“ … údajně…obec
vychází z jakéhosi předpokladu, protože to někdo napsal. Ani si to neověří.
A tak se vybudoval park Stará škola, který do tří let zanikne, protože (jak se profláklo) paní starostka tam chce stavět bytový dům pro seniory. A snad asi proto tak vehementně bojuje proti mému záměru vybudovat dům pro seniory, který mi stejně jako myšlenku Parku Františka Šťastného chce zcizit. Pravděpodobně by byl problém s dosažením dotace pro výstavbu.
Poslední fakta:
Mnou založený park o rozloze 3.600m2 byl pořízen za cca 300.000,- Kč. Obecní projekt parku o rozloze cca 600m2 stál daňové poplatníky 1.200.000,-Kč. To, že obec použila jednu větu z knihy o Františku Šťastném , jí umožnilo získat cca 400.000 – 600.000,-Kč dotačních peněz navíc. A tak v zájmu obecního blaha se jaksi zapomnělo na to, že tady někdo již před 7 lety založil Park Františka Šťastného.
A protože jsem neměl dostatek financí, nemohl jsem opravit dětské hřiště, které bylo v havarijním stavu a musel jsem ho, z důvodu nemožnosti zajistit bezpečný provoz, demontovat. Stejně tak pergolu nad pískovištěm, kterou sice fotbalisté používali při prodeji občerstvení během zápasů nebo turnajů, ale opravy měly jít samozřejmě za mnou. Takže žádný naschvál, ale nutnost.
Dne 3.5. 2021 jsem tedy vypověděl s okamžitou platností nájemní smlouvu na pozemek s parkem F.Š. a od té doby jsem čekal, že se obec aspoň s minimálním úsilím postará o posečení parku. Nestalo se tak až do prvního týdne měsíce června.
Poté, co jsem viděl jak byl park „odborně“ firmou zničen, jak byly zbytky trávy nejen ve Fontáně borců, ale i na všech pietních kamenech se jmény závodníků, jsem to nevydržel a osobně telefonicky starostku vyzval, aby konala a dala věci do pořádku. Až do 10.6. byly kameny neustále zašpiněné a kdybych neodhrnul zbytky trávy, nikdo by ani nevěděl, že tam jsou.
V současnosti park sečou fotbalisté. Mají v tom praxi a park opět prokoukl. Ale péče o park není jen sečení. Je to taky starost o lavičky, ošetřování stromů a taky těch zmíněných pomníčků se jmény. Tady ještě paní starostka pokulhává, přestože vládne slušnými financemi.
Takže to by bylo opravdu v krátkosti pár informací o stavu kocháneckého fotbalu a věcí okolo...
Pro ty, kteří by chtěli slyšet o vývoji událostí i v budoucnu, sledujte náš FaceBook nebo webové stránky: www.parkfrantiskastastneho.cz,
na kterých budeme zveřejňovat nejen na akce, které se budou připravovat „po covidu“, ale i další kroky, které budeme podnikat, abychom mohli dále pokračovat v aktivitách, které již nebudou spojovány s lidmi v TJ Sokol nebo s jinými jednotlivci, kteří nám nikdy v ničem nepomohli a jen hledali možnosti jak škodit. Budeme dementovat popř. dávat na pravou míru informace, které se směrem k mé osobě, potažmo firmě, určitě vyrojí.
Závěrem bych chtěl jen podotknout, že vzhledem k faktu, že špatné informace se spolu s pomluvami šíří desetkrát (minimálně) rychleji než ty zprávy pozitivní, měli bychom společně i touto formou vyjádřit potřebu toho, aby se lidé, spíše než o svůj materiální prospěch, zajímali ne hlavně, ale taky o TO, co příjde až zestárnou. Protože pak uvidí tu strašnou nejistotu, která je čeká, pokud budou bez rodiny, přátel a lidí, kteří jim mohou pomoci.
Proto Vás chci oslovit, abyste vyjádřili taky svůj názor, eventuelně přišli osobně za mnou a zeptali se, co se to vlastně děje a proč. Nyní už jsem občan Kochánek, trvale hlášený v obci a já sám se hodlám důsledně zajímat o to, co zastupitelé opravdu dělají. Poslední zastupitelstvo, kde jsem byl,
působilo přinejmenším podivně. V podstatě jsem zjistil, že všechno, co paní starostka chtěla
řešit, jim dopředu naposílala mailem a tak jsem se jako občan dozvěděl pouze to, že oni se vším souhlasí. Za třicet minut hotovo. Taky jsem si všiml, že mnoho věcí má již historicky dané dodavatele, akorát není jasno, zda se nedají sehnat jiní nebo jsou tito nejlepší v poměru kvalita a cena. No musíme se asi více zajímat o věci veřejné.
A to hodlám v budoucnu určitě dělat.Protože například, tvářit se, že podporuji fotbal v obci a mít přitom fotbalové mužstvo složené ze tří aktivních fotbalistů Kochánek, mi připadá trochu směšné. Stejně jako počet kocháneckých dětí, kterých ani nemůže být víc, protože obec dělá vše pro to, abychom se tady zakonzervovali jako v dobách dávno minulých, kdy z Kochánek odešlo mnoho mladých lidí, kteří zde nemohli postavit svá obydlí. Protože zastupitelé obce zde nechtějí cizáky a náplavu. V dnešní době tyhle názory !!!
Tak se zamyslete, mladí i staří, zda to, co je vám předkládáno, je opravdu tak, jak si přejete.
PharmDr.Tomáš Lasák
O Parku Františka Šťastného Posláním parku Františka Šťastného v Kochánkách nad Jizerou je uchovat památku tohoto legendárního motocyklového závodníka a zdejšího rodáka, a zároveň přiblížit bohatou historii českého motocyklového sportu i mladším generacím. Otevření ...